İstanbul Avcılar Ritmik Cimnastik Eğitimi

Ritmik jimnastik, 1800’lü yıllarda bir grup jimnastikçi tarafından koreografi şeklinde icra edilmiştir. 1930’ da Doğu Avrupa’da ilk deneme yarışlarına kadar yavaş gelişmiş, yeni karmaşık yapısı ile çok daha geniş bir kitleye hitap etmiştir. İlk yarışmaları 1940 yılında Sovyetler Birliğinden Ludmilla Savinkova ilk dünya şampiyonu olmuştur. Ritmik jimnastik 1961 yılında resmi bir branş olarak tanınmıştır. Bu spor genellikle kadınlara ait dalıdır. Yaz olimpiyat oyunlarında yer alan bir spordur. Jimnastik ve balenin bu kombinasyonunda yarışçılar, bireysel olarak ya da takımlar halinde, müzik eşliğinde zarif bir şekilde çalışılmış gösterilerini sergilerler. Gösterileri sırasında; labut , çember, top, ip veya kurdele gibi farklı el aletlerini kullanırlar. İstanbul avcılar’ da ritmik jimnastik sporuna dair tüm eğitimleri alabilir bunun yanı sıra ritmik jimnastik ile ilgili tüm sorularınızı giderebilirsiniz.

Jimnastik Nedir?

Sayıları beş ile on beş arasında değişen hakemler, hem yarışmacıların gösteri kompozisyonunu hem de onu icra etmedeki başarısını değerlendirmektedir. Platform olarak da bilinen döşeli alan, jimnastik yer ve hareketlerinde kullanılan alana benzeyen fakat daha geniş olan bu yerde gösterilerini sergilemektedir. Sıçratmasız yapılmakta olan minderin tabanında dayanımı yüksek köpükler üstünde ahşaptan yapılan zemin ve onun da üstünde halı kaplaması konulmaktadır. Tavan, yarışmacının elindeki aletleri rahatlıkla yükseğe fırlatabilmesi açısından en az 8 metre olmak zorundadır. Jimnastikçiler belirlenmiş alanın tamamını kullanmak durumundadırlar. İlk bireysel dünya şampiyonası Budapeşte’de yapılan ritmik jimnastik diğer benzer branşlar ile gelişmiştir. Ritmik jimnastik klasik bale figürlerini de içermesi bir yana, bununla beraber kas gelişimi açısından da alman sistemi ve serbest egzersizler ile ritim geliştirmek için İsveç metodunu uygulamaktadır.  Sporcu sayısı ile beraber ilgi de arttırarak dünyanın her yerine yayılmış durumdadır. Amerikalı sporcular ilk defa 1973 şampiyonasında yer almış ve ritmik jimnastik artistik branşın gölgesinden kurtularak olimpik programa dahil edilmiştir. Ritmik jimnastik açısından önemli olan bir diğer konu ise yarışmacının müzik kulağının gelişmiş olabilmesidir.

Hangi Aletler Kullanılır?

Müzik eşliğinde gerçekleştirilen gösteri hareketleri 60-90 saniye içerisinde tamamlanmak zorundadır. Sporcuların müzik ile uyumlu bir şekilde hareketlerini yapabilmesi açısından müzik kulağı büyük önem taşımaktadır. İpi ile yapılan hareketlerde ip boyu sporcunun boyuna göre ayarlanmaktadır. İp yukarı atılabilmekte, vücuda dolanabilmekte ve kıvrılarak farklı şekiller de hareketler gerçekleşebilmektedir. Kısa adımlar ve ani sıçrayışlar ile hareketler gerçekleştirilebilmektedir. Çapı 18-20 cm arası ve ağırlığı ise en az 400 gr. Olan top ile yapılan hareketlerde, topu atma ve yakalama, vücut üzerinden gezdirme temel nokta olarak bilinmektedir. 6 metre uzunluğunda olan kurdele ile de ip ile benzer hareketler yapabilmektedir. 50-60 cm uzunluğa sahip olan bir sap tutularak kurdele hareket ettirilmektedir. İkili olarak kullanılan labutlar ise gösteri sırasında sürekli hareket ettirilmelidir. 40-50 cm. uzunluğunda olan bu labutlar en az 150 gr. ağırlığında olmalıdır. Ritmik jimnastik sporu, sporcular açısından estetik ve denge sağlarken izleyenler için de son derece büyüleyici gözükmektedir. Spor dalları içinde en estetik spor dalı olarak kabul edilen ritmik jimnastik; müzik, bale, ve spor iç içedir. Yaz olimpiyatlarında ilk kez 1984 senesinde dahil edilen ritmik jimnastik aynı zamanda dünya şampiyonalarının da düzenlemiş olduğu spor dalıdır. Ülkemizde her ne kadar çok bilinen bir spor olmasa da 2014 yılında gerçekleştirilen dünya şampiyonası ülkemizde düzenlenmiştir. 

Ritmik Jimnastik’ de Yaşın Önemi

Spor yapmanın her yaşta gerekli olduğu uzmanlar tarafından sıkça söylenen bir bilgidir. Jimnastik için ise başlama yaşı olarak ortalama 3 yaş demektedirler. Üç yaşından itibaren herkesin yapabileceği bir spor olan jimnastik, hareketlerin basit bir şekilde başlanması ve ilerledikçe zorlaşması gerekmektedir. Bunun için ilk olarak vücudun estetik kazanması isteniyorken bu durum küçük yaşlarda çok daha mümkün olmaktadır. Jimnastik yaparak küçük yaşlarda beden eğitimi sağlanırken esneklik sayesinde gelişim çağına kadar birçok konuda öncelikli hale gelinmektedir. Jimnastik yapan çocukların okul hayatlarında da başarılı bireyler haline geldiği gözlemlenmiştir. Bu nedenle anne ve babaların çocuklarını erken yaşta jimnastik ile tanışmaları sağlanmalıdır. Okul öncesi dönemlerde jimnastik sporuna başlamaları için çocuklarınızı desteklemelisiniz. Çocuklar açısından bu üç yaş olarak belirlense de anne baba olarak çocuğunuzun ne zaman spor yapmaya hazır olduğunu anlayarak destek çıkabilirsiniz. Çocuklar veya yeni başlayanlar için İstanbul avcılar ritmik dans eğitimine başvurarak sizler de ritmik jimnastik dalında çok iyi birer sporcu haline gelebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir