İstanbul Beylikdüzü Ritmik Jimnastik Eğitimi

Jimnastik sporu kendi içerisinde birçok farklı branşa sahiptir. Çocuklar jimnastik soruna başladıkları anda ik olarak hangi alana yöneleceklerini belirlemek açısından temel jimnastik eğitimini tamamlaması gerekmektedir. Temel jimnastik eğitimi bedeni fiziki olarak yapısını düzletmek güçlendirmek ve geliştirmek amacıyla küçük yaşlardan itibaren yapılması gereken en önemli spor dallarından bir tanesidir. Temel jimnastik eğitimi çocuklarımıza denge kuvvet, çabuklu esneklik, el-göz koordinasyonu, sinir-kas koordinasyonu, kontrol bedenini bilinçli bir şekilde kullanabilme yeteneğini kazandırmaktadır. Jimnastiğin birden çok fazla branşa sahip olduğunu dile getirebiliriz. Jimnastiğin pek çok branşı bulunmaktadır. Bunların arasından en zarif görünüm niteliği taşıyan ritmik jimnastik faydaları, kullanılan aletleri be başlama süreci açısından şöyledir.

Ritmik jimnastik nedir?

İsveç kökenli bir spor dalı olan ritmik jimnastik, oyunculuk, bale, müzik ve pandomin ile birlikte yapılmaktadır. Sadece bayanların yaptığı bu branş 1983 yılında olimpiyatlara dahil edilmiş olan ritmik jimnastiğin kendine özgü kuralları ve puanlama sistemi vardır. Türkiye’de ise 1982 yılında başlayan ritmik jimnastik bir yarışma dalı olarak yenidir. Yalnız bayanların yaptığı bu branş artistik jimnastikte aletler sabit olmasına karşın, ritmik jimnastikte taşınabilir aletler kullanılmaktadır. Bunlar; çember, top, kurdele, ip, labuttur. Her yıl bunların birisinin kullanımı genellikle iptal edilir.

Vücut hareketleri:

-Atlama-sıçrama

-Denge

-Tek ayak üstünde dönüşler

-Esneme hareketleri

-Yer değiştirmede kullanılan çeşitli adım formları

-sekme ve zıplama

-salınım ile daireler ve dönüşlerdir.

Alet hareketleri:

-ip

-çember

-top

-lobut

-kurdeledir

Minikler kategorisinde yarışmalarda serbest ip, top ve çember alet olarak kullanılmaktadır. Yıldızlar, gençler ve büyükler kategorisinde ise bu beş aletten dördü ile yarışılmaktadır. Müzik eşliğinde yarışmacılar, 60 ile 90 saniye arasında hareketlerini tamamlamalıdırlar. Yarışmacıya eşlik eden müziğin tabiatı ve temposu değişken olmak zorundadır. Fakat her müzik içindeki rutine bir parça kullanılabilir. Yarışmacı ise dört kategori de toplanan tüm vücut hareketlerini yapmak zorundadır. Yarışmacının başarısı için ise bilgisi, esnekliği, yeteneğini göstermesi yeterli değildir. Sporcunun tarzı ve kendine olan özgüveninin görünümü de büyük önem taşır.

Jimnastiğe başlamanın bir yaşı var mıdır?

Sporun temeli aslında jimnastiktir diyebiliriz. Bu bilinle hareket edersek sporcuların gelişim sürecine katkı sağlamak çok daha kolay ve yararlı olacaktır. Jimnastiğe başlamanın yaşı altı olarak kabul edilmekteydi fakat yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda daha erken 3 yaş olarak belirlendi. Jimnastik branşına başlamanın çocuklar açısından bilişsel ve duyuşsal olarak daha hızlı ilerlendiği uzmanlar tarafından gözlemlenmiştir. Üç yaş itibarı ile çocukları jimnastik ile tanıştırmak bu durumda mümkündür.

Jimnastiğin fiziksel gelişime faydaları nedir?

Çocukların spor yapmasındaki amaç kardiyovasküler dayanıklıklarını arttırmaktır. Sinir kas koordinasyonunu güçlendirmek, kuvveti ve esnekliği geliştirmektir. Fiziksel uygunluk günlük yaşamın verimli bir şekilde idame ettirilmesi ve spor faaliyetlerinin uygulanabilirliği için çok önemli. Genellikle kişinin kuvvet, dayanıklılık ve koordinasyonuna, bu unsurların birlikte kullanılmasına bağlı olarak çalışma kapasitesini artırmak olarak tanımlanabilir. Çocukların fiziksel uygunluk seviyelerini geliştirmesi açısından en önemli branş jimnastiktir. Çocukların denge, koordinasyon, sürat, kuvvet, çeviklik, esneklik gibi becerilerini güçlendiren bir spor dalıdır. Erken yaşta jimnastik eğitimine başlayan çocuklar koşma, sıçrama, tırmanma hareketlerinde maksimum düzeyde geliştikleri görülmüştür.

Jimnastiğin zihinsel ve sosyal yararı nedir?

Küçük yaş grubu öğrencilerde farkına bile varılmadan bol bol dikkat ve algı çalışmaları yapılmaktadır. Zaman geçtikçe bu çalışmalarda konsantrasyon sürelerinin uzadığı görülmektedir. Çocukların bir şeyi deneyerek yapabildiğini görmesi özgüvenlerinin de artışına neden olmaktadır. Aynı zamanda jimnastik, çocukların ne istediğini bilen, arkadaşları ile sürekli olarak bilgi alışverişi yapan ve kolaylık, rahatlık içerisinde arkadaşlık kurabilen, sosyalleşebilen, kendi düşüncelerinin aktararak kolaylıkla ifade edebilen mutlu bireyler haline geldiğini de görebilmekteyiz. Sizler de çocuklarınızı ritmik jimnastik sporuna teşvik ederek tüm bu gelişmeleri gözlemleyebilir ve İstanbul Beylikdüzü ritmik dans eğitiminden çok daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir