İstanbul Esenyurt Ritmik Jimnastik Eğitimi

Ritmik jimnastik, dünyada en hızlı gelişen ve bununla beraber göze güzel duyu olarak en güzel gelen hanımefendi salon sporudur. Hem atletik bununla beraber balenin yaratıcı vücut hareketlerini müzik eşliğinde üzerinde toplamıştır. Çocuğunuz müziğe ve dansa yatkın olup aynı zamanda yaratıcılığı ve orijinalliği seviyorsa, ritmik jimnastik kendisi için en ideal spor olacaktır.

Ritmik jimnastiğe ufak yaşta başlanması çok önemlidir (minimum 4 yaş). Minik yaşlarda yüksek vücut esnekliğine haiz olan çocuklar, doğru şekilde verilen eğitimler yardımıyla iyi bir temel kazanabilir ve ileride de başarılı birer yarışmacı olabilirler. Daha geç yaşlarda başlayan çocukların vücut yapıları oturmaya başladığı için optimum düzeye ulaşmaları daha zor olacaktır. İstanbul Esenyurt ritmik jimnastik eğitimi ile uzman hocalar eşliğinde jimnastik eğitimi alabilmekteler.

 

Ritmik jimnastiğin çocuğunuza sağlayabileceği katkılar:

 

– Doğru fizyolojik yapı ve duruş

– El ve göz koordinasyonunun gelişmesi

– Kendine güvenin artması

 

Ritmik jimnastik temeline haiz olan çocuklar, ileriki yaşlarda başka spor dallarına yönelmeleri halinde büyük kolaylık yaşayacaklardır.

 

Ritmik jimnastik eğitimleri temel bilgiler, vücut hareketleri ve alet denetimi benzer biçimde kısımlara ayrılmaktadır. Bu eğitimler kapsamında işlenen konular:

 

– Denge

– Atlama, sıçrama, zıplama ve sekme

– Salınım

– Esneme hareketleri

– Tek oturmadan duruş

– Daireler-dönüşler ve adım formlarıdır

 

Aletler kategorisinde ip, çember, top, labut ve kurdela olmak üzere 5 ayrı alet eğitimi verilmektedir.

 

Jimnastik Nasıl Yapılır?

 

 Jimnastik, esneklik ve dayanaklılık gerektiren bir spor dalı olduğu için minik yaşlarda başlanması gerekiyor. Ufak yaşlarda kaslar sertleşmediği ve vücut daha rahat şekil aldığı için çocuğunuzu minik yaşlarda bu spor dalıyla tanıştırabilirsiniz.

 

Erkek ve kızlarda farklı hareketler bulunuyor. Erkekler aletsiz olarak yer hareketleri, aletli olarak da barfiks, beygir, halka ve paralel hareketleri yapıyorlar. Kızlar da yer hareketleri, atlama beygiri, denge ve paralel hareketleri yapıyorlar.

 

 Yer hareketlerinde belirli hareketler bulunuyor. Tertipli ve estetik açıdan zıplama, parende atma, takla atma hareketleri yapılıyor. Aletli hareketlerde, puan olarak değerlendirilecek, ters dönme, takla atma, kollar üzerinde durma hareketleri yapılıyor.

 

 Spor salonlarında vücuda esneklik ve form kazanmak için jimnastik egzersizleri de yapabilirsiniz. Fitness hocaları eşliğinde bacak açma, germe, kol, bacak ve kalça kaslarını sıkılaştırma egzersizleri yapabilirsiniz.

 

 Jimnastik ve spor salonlarında yapılan esneklik ve dayanıklılık egzersizlerini evinizde de tertipli olarak yapabilirsiniz. Bu hareketleri istediğiniz yaşta yapabilirsiniz.

 

 Jimnastik Sporu nasıl öğrenilir?

 

 Jimnastik sporunda esneklik ve dayanıklılık çok önemlidir. Hareketler olarak da zıplama, takla atma, atlama ön plana çıkıyor. Jimnastiğe başlarken fiziki güç, denge ve koordinasyon üzerinde duruluyor.

 

 Çocuğunuzun jimnastik sporcusu olmasını istiyorsanız, fiziki durumuna bakılırsa 3 yaşından itibaren başlatabilirsiniz. Profesyonel bir sporcu olabilmesi için profesyonel eğitim veren bir jimnastik salonuna yazdırmanız gerekiyor.

 

 Çocukların yaşına ve fiziki durumlarına nazaran hareketler basitten zora doğru öğretiliyor. Yer ve aletli hareketler öğrencilere öğretiliyor. Sporcuların denge alışkanlığı kazanmaları için öncelikle tramplen üzerinde zıplama hareketleri yaptırılıyor.

 

 Sporcuların, özellikle çocukların hareketleri yaparken sakatlanmamaları için vücut esnekliği üzerinde duruluyor. Antrenmanlarla sporculara esneklik kazandırılıyor. Zıplama, sallanma, köprü kurma, bacak açma hareketleriyle esneklik kazanılmaya çalışılıyor.

 

Jimnastik sporu Esenyurt ritmik jimnastik eğitimini ile İnci Cimnastik tarafından profesyonel hocalar eşliğinde öğrenebilirsiniz.

 

 Jimnastiğin branşları nelerdir?

 

 Jimnastik; artistik, ritmik ve genel olmak üzere 3 branşa ayrılmıştır.

 

 Artistik jimnastik;

 

 Erkekler için; Yer, kulplu beygir, halka, atlama beygiri, paralel, barfiks

 

 Bayanlar için; Atlama beygiri, kız paraleli, denge, yer, asimetrik dalları bulunuyor.

 

 Ritmik jimnastik; Sadece hanımefendilerin yarıştığı bir spor dalıdır. Hanımefendiler; oyunculuk, bale, müzik ve pandomim sergileyerek hareketleri icra ediyorlar. Hareketlerinde; çember, top, kurdele, ip, lobut eşyalarından birini kullanıyorlar.

 

Genel jimnastik: Gösteri amaçlı yapılıyor. Her ülkenin kendi yarışma kuralları geçerlidir. Hareketler; serbest spor giysileriyle müzik eşliğinde yapılır. Diğer branşlarda bireysel yarışılmasına karşın, bu branşta gruplar ön plandadır. Alet kullanmak serbesttir. Dans ve belirli bir tema işlenerek çeşitli jimnastik hareketlerini yapıyorlar.

 

 Her alette hem zorunlu hem de serbest hareketler bulunuyor. Mecburi hareketler komitenin belirlediği, yapılması zorunlu hareketlerdir. Serbest hareketler ise, yarışmacıların kendi oluşturdukları koreografilerden oluşuyor.

 

İnci Cimnastik Spor Kulübü profesyonel hocaları ile birlikte Esenyurt ritmik cimnastik eğitimi sağlamaktadır. Esenyurt ilçesinde yer alan öğrencilerimiz spor kulübümüze kayıt yaptırarak vücutlarını geliştirebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir